Psychoterapia - co to jest i jak może Ci pomóc?


Witaj w przestrzeni transformacji i odkrywania siebie!

Jestem zaszczycona, że jesteś tutaj. Jeśli tu dotarłeś/aś, to znak, że jesteś gotowy/a na podróż po głębinach własnego umysłu i serca, swojej świadomości, podświadomości i nieświadomości, swojej energii wewnętrznej i zewnętrznej. Może to znak, że masz gotowość odkrywać i eksplorować, zrozumieć swoje myśli, emocje, zachowania, motywy i pragnienia, i w ten sposób wzmacniać Siebie i budować i satysfakcjonujące życie.

W tej drodze doświadczysz różnych sposobów pracy, narzędzi i metod, które dopasuję do Twoich unikalnych potrzeb i celów. Od Neurolingwistycznej Psychoterapii po Psychoterapię Ericksonowską, od Analizy Transakcyjnej po Terapię Systemową. Każde podejście wnosi swoje unikalne spojrzenie i narzędzia, abyśmy mogli razem odkrywać, wzmacniać i transformować. Możemy razem odkryć Twoją prawdziwą moc, odnaleźć źródła równowagi emocjonalnej i harmonię, po to byś mogła/ógł wyjść z kryzysu życiowego silniejszym/a i bardziej świadomym/a. Każdy Twój krok naprzód jest drogą do lepszego jutra.

Dlaczego warto wyruszyć w tę podróż?

Przyczyny mogą być różne. Może to być pragnienie zrozumienia siebie głębiej, radzenie sobie z trudnościami życiowymi, pokonanie lęków i blokad, czy po prostu pragnienie większej harmonii i spełnienia w życiu. Bez względu na powód z jakim rozpoczniesz tę podróż, nasze spotkania będą bezpieczną przystanią, w której możesz być sobą, w pełnej akceptacji i zaufaniu, jeśli zechcesz sobie na to pozwolić.

Dlaczego właśnie ja mogę Ci pomóc?

Z kilkunastoletnim doświadczeniem w pracy z ludźmi w procesie indywidualnym i warsztatach grupowych, posiadam bogate zaplecze kompetencji, wiedzy, umiejętności, aby skutecznie wspierać Cię na drodze do samopoznania i transformacji. Moja praktyka opiera się na holistycznym podejściu, które uwzględnia aspekty fizyczne, emocjonalne, mentalne i duchowe Twojej osoby.



Czy jesteś gotowy/a na zmianę?

Jeśli tak, to jesteś we właściwym miejscu!
Poczuj moc transformacji.
Odzyskaj poczucie sprawczości w życiu.
Pozwól sobie żyć bardziej satysfakcjonującym życiem.

Zapraszam do kontaktu!


Czym jest psychoterapia?

Psychoterapia to metoda wsparcia, w której terapeuta wykorzystując różne narzędzia terapeutyczne właściwe dla nurtu/szkoły psychoterapii, którą ukończył wspiera pacjenta w procesie zdrowienia i/lub rozwoju. Proces psychoterapii opiera się przede wszystkim na relacji terapeutycznej. Pomaga człowiekowi zrozumieć siebie i swoje problemy, a także uczy nowych sposobów radzenia sobie z nimi. W tym sensie, psychoterapia to też forma psychoedukacji i zwiększania samoświadomości.

Psychoterapia to proces współpracy między Tobą a doświadczonym terapeutą, który pomoże Ci zrozumieć swoje myśli, emocje i zachowania. W trakcie sesji psychoterapeutycznych masz szansę zgłębić trudne lub traumatyczne doświadczenia, zidentyfikować schematy, wzorce myślenia, działania i reakcji emocjonalnych, oraz eksplorować nowe sposoby radzenia sobie z życiowymi wyzwaniami i budować osobistą sprawczość. Psychoterapia jest bezpieczną i skuteczną metodą leczenia i wsparcia w rozwoju.

Psychoterapia może wspierać proces leczenia farmakologicznego, często może być warunkiem odstawiania leków. Od 1 stycznia 2024 r. ustawa o ochronie zdrowia psychicznego wprowadziła do polskiego prawa definicję psychoterapii: to celowe i planowane oddziaływania psychologiczne, zmierzające do złagodzenia lub usunięcia objawów zaburzenia oraz do poprawy funkcjonowania psychicznego i społecznego, wspierające dążenia jednostki lub rodziny do zdrowia i rozwoju, kierowane do osób z zaburzeniami psychicznymi.

Korzyści z psychoterapii:

Poprawa zdrowia psychicznego
Psychoterapia może pomóc w leczeniu bólu emocjonalnego związanego z wieloma zaburzeniami na tle psychicznym i psychologicznym. Możesz odzyskać radość życia i umiejętność bycia szczęśliwym.
Lepsze radzenie sobie z trudnościami
Psychoterapia wzmacnia efektywne strategie radzenia sobie z codziennymi problemami, stresem, konfliktami i kryzysami.
Lepsze zrozumienie siebie
Praca z terapeutą może pomóc Ci zidentyfikować i zrozumieć głębsze motywacje, pragnienia i potrzeby, źródła i obszary samorealizacji i spełnienia.
Radzenie sobie z trudnościami
Psychoterapia dostarcza narzędzi i strategii, które pomogą Ci skutecznie radzić sobie z stresem, lękiem, depresją, czy innymi trudnościami emocjonalnymi.
Poprawa relacji
Przez refleksję nad własnymi wzorcami zachowań możesz budować zdrowsze i bardziej satysfakcjonujące relacje z innymi ludźmi, oparte na poczuciu bezpieczeństwa, akceptacji, zaufania i szacunku.
Wzrost samooceny
Zrozumienie siebie i swoich doświadczeń może prowadzić do większej pewności siebie i akceptacji własnej osoby. Możesz zatem zbudować lub odzyskać i wzmocnić poczucie własnej wartości.
Rozwój osobisty
Psychoterapia pomaga w rozwoju osobistym, zwiększeniu samoświadomości, budowaniu pewności w sobie i poprawie relacji z innymi ludźmi, a przede wszystkim odkrycie i odzyskanie połączenia i rozwój własnego potencjału.

Problemy, z którymi pracujemy najczęściej w psychoterapii:

  • Zaburzenia nastroju (depresja, mania)
  • Zaburzenia lękowe (nerwica, fobie)
  • Zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia)
  • Uzależnienia (od alkoholu, narkotyków, hazardu)
  • Zaburzenia osobowości
  • Problemy z traumą; trauma rozwojowa, trauma sytuacyjna, PTSD, i PTSD wtórne
  • Trudności w relacjach i problemy związane z relacjami
  • Kryzysy życiowe; rozwody, żałoba
  • Stres i nadmierna presja
  • Trudności w radzeniu sobie z emocjami
  • Problemy psychosomatyczne
  • Wsparcie procesach leczenia chorób somatycznych

W zależności od rodzaju psychoterapii, terapeuta może stosować różne techniki, takie jak:

  • Podejście poznawczo-behawioralne: skupia się na zmianie negatywnych myśli i schematów myślenia, które prowadzą do niepożądanych emocji i zachowań.
  • Podejście psychodynamiczne: skupia się na zrozumieniu wpływu przeszłych doświadczeń na obecne problemy pacjenta.
  • Podejście humanistyczne: skupia się na rozwoju osobistym pacjenta i jego potencjale.
  • Podejście transpersonalne: uwzględnia duchowy wymiar funkcjonowania człowieka, w tym zjawisk psychicznych i psychologicznych.

Więcej o nurtach, podejściach, metodach w psychoterapii, które stosuję w swojej praktyce terapeutycznej

Psychosomatyka - wsparcie psychologiczne w leczeniu

  • Choroby autoimmunologiczne
  • Alergie
  • Choroby tarczycy
  • Choroby wątroby
  • Narządów trawiennych
  • Narządów rodnych
  • Choroby skóry
  • Nowotwory
  • Powtarzające się złamania i zwichnięcia
  • Bóle głowy
  • Bóle stawów
Mam doświadczenie jako psycholog/terapeuta osób chorych na nowotwór po mastektomii we współpracy z Federacją Amazonek: wsparcie psychologiczne indywidualne i grupowe, terapia grupowa, wsparcie grupowe ochotniczek, wykłady na temat psychologii zdrowia i psychosomatyki.

Na rynku możesz spotkać się z różnymi definicjami psychoterapii:

  1. Psychoterapia to proces, w którym wykwalifikowany terapeuta pomaga jednej lub kilku osobom zmieniać swoje myśli, emocje i zachowania, by poprawić ich zdolność funkcjonowania osobistego i społecznego.
  2. Psychoterapia jest zbiorem metod, za pomocą których wyszkolony psychoterapeuta pomaga pacjentowi w zlikwidowaniu lub złagodzeniu objawów zaburzeń psychicznych lub problemów natury psychologicznej, a także w osiągnięciu większej dojrzałości i rozwoju osobistego.
  3. Psychoterapia jest formą leczenia psychicznego, w której pacjent rozmawia z wykwalifikowanym terapeutą w celu eksploracji myśli, uczuć i zachowań, w celu zmiany i poprawy swojego funkcjonowania psychicznego i emocjonalnego.
  4. Psychoterapia jest formą leczenia opartego na kontakcie psychologicznym, której celem jest zmiana zachowania, przekonań i emocji oraz poprawa funkcjonowania psychospołecznego.
  5. Psychoterapia to ustrukturyzowany proces, w którym psychoterapeuta wykorzystuje swoje umiejętności i wiedzę, aby pomóc pacjentowi w zrozumieniu siebie i swoich problemów, a także w zmianie niekorzystnych wzorców myślenia, emocji i zachowania.
  6. Psychoterapia to systematyczny proces, który pomaga osobie zmieniać swoje myśli, uczucia i zachowania poprzez rozmowę i eksperymentowanie w bezpiecznym i wspierającym środowisku."
  7. Psychoterapia to interaktywny proces, w którym terapeuta pomaga klientowi eksplorować swoje myśli, uczucia i zachowania, aby lepiej zrozumieć samego siebie i wprowadzić pożądane zmiany.
  8. Psychoterapia to profesjonalna interakcja między terapeutą a klientem, która ma na celu pomóc klientowi zrozumieć swoje myśli, uczucia i zachowania, oraz wspierać go w dokonywaniu pozytywnych zmian w swoim życiu.

Te definicje podkreślają wspólne elementy psychoterapii, takie jak rozmowa z terapeutą, eksploracja myśli i uczuć oraz zmiana w celu poprawy funkcjonowania emocjonalnego i psychicznego. Powyższe informacje są jedynie ogólnym opisem psychoterapii. Więcej informacji na temat psychoterapii można znaleźć na stronach internetowych niżej wymienionych towarzystw międzynarodowych a także polskich:

Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)
Ogólnoświatowe Towarzystwo Psychoterapii (World Council for Psychotherapy, WCP)
Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne (American Psychological Association, APA)
Brytyjskie Stowarzyszenie Psychoterapeutyczne (UKCP)
Europejska Federacja Stowarzyszeń Psychoterapeutycznych (EAP)
Polskie Towarzystwo Psychologiczne (PTP)


Sięgnięcie po pomoc, to pierwszy, często najważniejszy krok w drodze do zdrowia i lepszego życia! Jeśli czujesz, że psychoterapia mogłaby być dla Ciebie pomocna, zapraszam Cię do kontaktu. Jestem tutaj, aby Cię wesprzeć na drodze do lepszego samopoczucia i satysfakcji z życia.

Psychoterapia indywidualna


Psychoterapia indywidualna to holistyczna podróż ku lepszemu poznaniu siebie, odkryciu źródeł swoich problemów i wypracowaniu nowych, zdrowych sposobów radzenia sobie z nimi. To przestrzeń zaufania i bezpieczeństwa, w której możesz swobodnie dzielić się swoimi myślami, uczuciami i doświadczeniami, bez osądu i krytyki.

Dla kogo jest psychoterapia indywidualna?

Najogólniej mówiąc psychoterapia indywidualna jest dla osób, które nie radzą sobie w relacjach z innymi i ze sobą, z emocjami, nie radzą sobie z życiem i życiowymi wyzwaniami a jednocześnie potrzebują indywidualnego podejścia, przestrzeni tylko dla Siebie i pełnej uwagi wyłącznie na Sobie. To właśnie zapewnia psychoterapia indywidualna. Jako psychoterapeutka, czerpię z bogatej skarbnicy różnych podejść terapeutycznych, dobierając je indywidualnie do potrzeb każdego Klienta, w zależności od potrzeby, gotowości i sensowności dla dobra procesu.

Wśród nich:

Neurolingwistyczna Psychoterapia (NLP)
skupia się na analizie języka jego wpływu na myśli, emocje i zachowania a zwłaszcza nieświadomie wypowiadanych i podświadomie zakodowanych wzorców językowych, które mogą wzmacniać lub osłabiać Twoją zmianę ku lepszemu życiu.
Psychoterapia Ericksonowska
wykorzystuje metafory i opowieści do pobudzania wewnętrznych zasobów i zmiany postrzegania rzeczywistości. Opiera się często na pracy w stanie relaksacji.
Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach (TSR)
koncentruje się na poszukiwaniu rozwiązań problemów, a nie na analizowaniu ich przyczyn.
Analiza Transakcyjna
pomaga zrozumieć schematy relacji interpersonalnych, gier wokół których kręcą się ludzie i uczy efektywnej komunikacji.
Psychologia Transpersonalna
wykracza poza ego, skupiając się na duchowych aspektach życia i rozwoju
Psychologia Transgeneracyjna
bada wpływ przeszłości rodowej na nasze życie i teraźniejsze problemy
Terapia Simontona
wzmacnia siły samouzdrawiające organizmu w walce z chorobami.
Totalna Biologia
łączy emocje z fizycznymi objawami chorób, szukając ich źródeł w przeżyciach traumatycznych.
Relaksacja i Mindfulness
obniża poziom stresu i napięcia, ułatwiając osiągnięcie równowagi psychofizycznej.
Hipnoza konwersacyjna i regresyjna
otwiera dostęp do ukrytych w podświadomości zasobów i wspomnień i pozwala transformować emocje na głębszym poziomie.


Na czym polega psychoterapia indywidualna?

Podczas sesji terapeutycznych skupiamy się na:

  • Określeniu celów terapii – i wypracowaniu wizji ich osiągnięcia. Od tego zaczniemy.
  • Zrozumieniu Twoich problemów, trudności, uczuć i emocji – ich genezy, objawów i wpływu na Twoje życie. Mój gabinet to takie miejsce, w którym możesz poczuć się wysłuchana/ny, możesz powiedzieć wszystko co uznasz za ważne, wyrazić każdą emocję i nauczyć się je rozpoznawać i nazywać bez osądów i ocen.
  • Odkryciu Twoich mocnych stron i zasobów – które pomogą Ci w radzeniu sobie z trudnościami.
  • Nauce nowych umiejętności – takich jak komunikacja asertywna, zarządzanie stresem, rozpoznawanie i wyrażanie emocji. Psychoterapia zawiera w sobie elementy psychoedukacji, czyli wiedzy o tym jak funkcjonuje Twój system nerwowy i na czym polegają zjawiska psychiczne i psychologiczne, w tym co się z Tobą dzieje w różnych sytuacjach.
  • Przepracowaniu trudnych doświadczeń – z przeszłości, które wciąż wpływają na Twoje teraźniejsze życie. Podczas psychoterapii indywidualnej masz szansę przetransformować trudne emocje i odzyskać dostęp do radości życia, spokoju, bezpieczeństwa, pewności, ciekawości i spełnienia. W ten sposób możesz budować swoje poczucie wartości i Siebie jako człowieka, którym chcesz być, a nie którego oczekują inni.


Podczas sesji terapeutycznych skupiamy się na:

  • Zaburzenia nastroju (depresja, mania)
  • Zaburzenia lękowe (nerwica, fobie)
  • Zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia)
  • Uzależnienia (od alkoholu, narkotyków, hazardu)
  • Zaburzenia osobowości
  • Problemy z traumą
  • Trudności w relacjach
  • Kryzysy życiowe
  • Problemy psychosomatyczne


Psychoterapia może być również drogą rozwoju osobistego dla osób, które chcą:

  • Lepiej poznać siebie i swoje potrzeby.
  • Zwiększyć pewność siebie i poczucie własnej wartości.
  • Poprawić jakość swoich relacji z innymi ludźmi.
  • Odkryć swoje cele i sens życia.
  • Czy jesteś gotowy/a na zmianę?


W czym mogę Was wesprzeć?

Możemy razem odkryć nowe perspektywy, zrozumieć Wasze potrzeby, oczekiwania i cele, oraz pracować nad osiągnięciem harmonii i równowagi w Waszym życiu.


Jako doświadczona psycholog i psychoterapeuta, oferuję Ci:

  • Bezpieczną i poufną przestrzeń do swobodnego wyrażania swoich myśli i uczuć.
  • Indywidualne podejście dostosowane do Twoich potrzeb i problemów.
  • Wsparcie i zrozumienie w trudnych chwilach.
  • Profesjonalną pomoc w odkryciu i wykorzystaniu Twoich wewnętrznych zasobów.


Zapraszam do kontaktu!

Jeśli czujesz, że psychoterapia może Ci pomóc, skontaktuj się ze mną.

Chętnie odpowiem na wszystkie Twoje pytania.

Jeżeli najpierw chcesz mnie poznać, zanim zdecydujesz się na proces psychoterapeutyczny, zapraszam na pierwszą sesję konsultacyjną, następnie 2-3 sesje wstępne, po których zdecydujesz, czy to jest właściwe miejsce dla Ciebie i czy ja jestem tą osobą, której możesz zaufać.

Napisz, lub wyślij mailem numer telefonu, oddzwonię i wspólnie znajdziemy najlepszy termin.

Psychoterapia par i małżeństw


Witaj w przestrzeni wzajemnego zrozumienia i harmonii!

Terapia par i małżeństw to proces odkrywania siły relacji, rozwiązywania konfliktów, pokonywania kryzysów i trudności, budowanie relacji opartej na wzajemnym szacunku i akceptacji. To proces Twojego osobistego rozwoju w relacji z drugą osobą. To przestrzeń, w której para może eksplorować swoje wzajemne relacje, konflikty, komunikację i cele życiowe. Tu wzmacniacie swoją relację. Jest to doskonała okazja do zrozumienia, rozwiązania i zapobiegania konfliktom, budowania więzi, oraz poprawy komunikacji i współpracy w związku. Celem terapii par i małżeństw jest poprawa jakości związku, budowanie więzi emocjonalnej oraz radzenie sobie z trudnościami, które mogą występować w relacjach.

W odróżnieniu od terapii indywidualnej, terapia par i małżeństw koncentruje się na dynamicznych interakcjach i wzorcach komunikacji między partnerami, a nie każdego z osobna.

Celem Terapii par i małżeństw może też być bezpieczne rozstanie. Jeśli zdecydowaliście się rozstać, rozpocząć kolejny etap życia w innej relacji, to terapia może Wam pomóc przejść przez ten proces z szacunkiem i miłością. Tak, rozstać też można się z miłością, z miłością i szacunkiem można budować relacje po rozstaniu, na nowo poukładać sobie swoje życie, zwłaszcza, gdy macie wspólne dzieci. Terapia par i małżeństw to forma psychoterapii, która skupia się na całej relacji, a nie tylko na problemach jednej osoby. Tu przechodzisz od Ja do MY.


Terapeuta pomaga parze:

  • Zrozumieć dynamikę ich relacji)
  • Zidentyfikować szkodliwe wzorce komunikacji i interakcji)
  • Wypracować nowe, bardziej konstruktywne sposoby bycia razem)


Terapia par może być pomocna w wielu sytuacjach, takich jak:

  • Konflikty i napięcia w relacji
  • Problemy z komunikacją w związku
  • Brak bliskości i zaangażowania
  • Niedostępność emocjonalna
  • Niewierność i zdrada emocjonalna lub fizyczna
  • Starty finansowe i materialne
  • Kryzysy życiowe, w tym kryzysy egzystencjalne, choroby, utrata pracy, biznesu
  • Rozważenie rozwodu lub separacji
  • Wsparcie w Procesie Rozwodowym
  • Doświadczenia traumatyczne, w tym utrata dziecka


Terapia może być również drogą rozwoju dla par, które chcą:

  • Wzmocnić swoją relację
  • Nauczyć się lepiej komunikować
  • Zbudować większą bliskość i zaufanie
  • Wspólnie rozwiązywać problemy


Terapia par różni się od terapii indywidualnej i rodzinnej kilkoma kluczowymi elementami:

  • Skupia się na relacji – a nie tylko na problemach jednostki.
  • Skupia się na systemie – weryfikuje wzajemne wpływy i odziaływania w szerszym kontekście niż Ego jednej osoby.
  • Uwzględnia perspektywę obu partnerów – i pomaga im zrozumieć swoje potrzeby i oczekiwania.
  • Pozwala na pracę nad dynamiką relacji – pomaga budować poczucie bezpieczeństwa i zaufania dla wzajemnego wzrostu w relacji.


Terapia par i małżeństw może być pomocna niezależnie, czy jesteście parą rozpoczynającą wspólną drogę, czy po kilku dekadach wspólnego życia



Na czym polega proces terapii?

Podczas naszych sesji będziemy korzystać z różnych podejść terapeutycznych, w szczególności z podejścia systemowego, które pozwolą nam zrozumieć Wasze relacje, wzorce zachowań i dynamikę wewnętrzną. Moje bogate doświadczenie w pracy z klientami indywidualnymi i parami pozwala mi dostosować podejście do Waszych potrzeb i celów, wspierając Was na każdym etapie Waszej drogi.


Terapia par i małżeństw:

Terapia par i małżeństw to specjalizowana forma terapii, która skupia się na relacji między partnerami.


Różnice między terapią par i małżeństw a terapią indywidualną:

Terapia par i małżeństw skupia się na relacji między partnerami, podczas gdy terapia indywidualna koncentruje się na pracy nad osobistym rozwojem i samopoznaniem.

W terapii par i małżeństw istotne jest zrozumienie i rozwiązanie wspólnych problemów i konfliktów, podczas gdy w terapii indywidualnej klient skupia się na własnych emocjach, myślach i doświadczeniach.

Terapia par i małżeństw może być skutecznym narzędziem do poprawy relacji, budowania więzi i radzenia sobie z trudnościami, które pojawiają się w związku

Jeśli czujesz, że terapia par lub małżeństw może polepszyć jakość Twojego związku, skontaktuj się ze mną.

Chętnie odpowiem na wszystkie Twoje pytania, a jeżeli uznasz, że warto, umówimy się na pierwsze spotkanie konsultacyjne, aby omówić zasady procesu.

Beata Skowrońska

Doświadczenie terapeutyczne

Od 2007 roku prowadzę praktykę prywatną w zakresie psychoterapii i coachingu.
Mam doświadczenie w pracy w następujących obszarach: zaburzenia nerwicowe: lęki, fobie, natręctwa,
  • zaburzenia psychosomatyczne
  • zaburzenia odżywiania
  • zaburzenia depresyjne
  • przewlekły stres i wypalenie zawodowe
  • problemy emocjonalne: brak poczucia własnej wartości, niepewność, nieśmiałość, poczucie winy, poczucie krzywdy, poczucie wstydu, smutku, samotności, bezilnośic i bezradności
  • zaburzenia i konflikty w relacjach małżeńskich i partnerskich
  • zaburzenia i konflikt w relacjach rodzinnych w tym rodzice-dzieci, np. problemy wychowawcze
  • stres pourazowy, przeżycia traumatyczne: wypadki, przemoc, mobbying, utrata bliskiej osoby, molestowanie seskualne) )wsaprcie w trakcie rozwodu
  • wsparcie psychologiczne i psychoterapia dla osób po terapii uzależnień i DDA, i współuzależnienia (nie prowadzę terapii uzależnień, lecz wsparcie w procesie zdrowienia i poszukiwania sensu życia i układania życia na nowo)
  • sytuacje kryzysowe np. utrata pracy, rozwód
  • dorastanie dzieci, syndrom „pustego gniazda”, przejście na emeryturę
  • wsparcie psychologiczne dla osób powyżej 60 roku życia

Najczęściej zadawane pytania

1Czy jest gwarancja powodzenia terapii?
Pracuję w tej dziedzinie, ponieważ widzę i doświadczam, jak ludzie osiągają ogromne korzyści dzięki procesom psychoterapii i coachingu a także wsparcia psychologicznego i biznesowego. Jestem świadkiem zmian mniej lub bardziej spektakularnych, często nieoczekiwanych i pozytywnie zaskakujących. Nie oznacza to, że mogę zagwarantować rezultaty. Jeśli potrzebujesz wsparcia w zmianie, potrzebujesz czegoś, w czym ja mogę Cię wspierać, to gwarantuję, że skorzystam z najlepszych dostępnych mi narzędzi i metod, i zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby wspierać Cię w procesie zmiany. Nie ma gwarancji że proces psychoterapii się powiedzie i że uzyskasz wyobrażone rezultaty. To zależy przede wszystkim od Twojego zaangażowania, gotowości do zmiany i motywacji. Powodzenie w psychoterapii zależy też od relacji i zaufania, którym obdażasz terapeutę. Dlatego masz prawo wybrać taką osobę, przy której będziesz się dobrze czuć i której możesz zaufać. Ostatecznie To Twoja droga, Twój wysiłek, Twoja praca, bo to Twoje życie. To Ty decydujesz w jakim stopniu korzystasz ze wsparcia, i jakie cele realizujesz.
2Ile czasu trwają sesje?
Sesje w procesie psychoterapii trwają 50 min. Sesja konsultacyjna może trwać nieco dłużej do 1-1,5 godz.
Sesja coachingu i mentoringu 1-1,5 godz
Indywidualna sesja ustawień systemowych 1 - 2 godz
3Ile czasu będzie trwał proces psychoterapii? Ile czasu trwa proces coachingu?
Psychoterapia jest złożonym procesem i wiele w tym procesie może się pojawiać elementów zaskakujących, nieprzewidywalnych. Nie można więc określić, ile czasu będzie trwał proces. Może to być proces krótkoterminowy w formie raczej interwencji kryzysowej kilku-kilkunastosesyjny lub trwać rok, a nawet kilka lat. Dużo zależy od celu i od kontraktu między klientem a terapeutą. Na początku omawiamy przebieg terapii, ustalamy priorytety i cele, jakie chcemy uzyskać przed jej zakończeniem. Jednak i cele i priorytety w proesie mogą się zmieniać i mogą być redefiniowane wraz ze zmianą wewnętrzną klienta i zmianą jego systemu wartości, czy potrzeb. Możemy pracować nad konkretnym tematem, krótkoterminowo lub zgodzić się na rozpoczęcie długofalowego procesu w celu rozwiązania głęboko zakorzenionych problemów. Każdy proces terapeutyczny ma inny przebieg, tak więc w tym samym temacie u jednej osoby może przebiegać szybciej u innej dłużej. W znaczym stopniu zależy to od motywacji klienta, ale też od celu jaki chce osiągnąć.
4Na czym polega proces psychoterapii?
Każdy proces jest inny, bo ludzie się od siebie różnią. Można jednak ogólnie zarysować pewien schemat działania, od którego zależy skuteczność. Na początku ustalamy kontrakt: cele, priorytety, zasady współpracy. Zwykle umawiam się najpierw na sesję konsultacyjną. Podstawowa kwestia to zdiagnozowanie tematu i problemu. Ułatwia to wstępne ukierunkowanie terapii. Odkrycie istoty problemu i uaktywnienie procesu zmiany można uzyskać stosunkowo szybko, ale nie to jest celem psychoterapii. Celem jest wypracowanie nowych schematów i wzorców myślenia i działania/reakcji, mechanizmów radzenia sobie z trudnościami czy destrukcyjnymi reakcjami. A to właśnie wymaga czasu.
5Jak zacząć?
Na początek umawiam się na sesję konsultacyjną 1-1,5 godz. Podczas tej sesji omawiamy zakres trudności lub tematu, wstępnie ustalamy czego mogłaby dotyczyć praca, ustalamy generalne ramy. Następnie proponuję dwie-trzy sesje, podczas których możemy doprecyzować potrzeby, priorytety i cele, ewentualnie kierunek zmiany. Pierwsze sesje, to też czas wstępnej diagnozy problemu. Etap, podczas którego sprawdzamy jak nam się razem pracuje. Każda osoba ma prawo nie podejmować terapii, jeżeli czuje, że z danym terapeutą/psychologiem nie czuje się dobrze. Skuteczność psychoterapii w znacznym stopniu zależy od relacji. Dlatego ważne jest, aby klient miał przekonanie, że to właściwa dla niego osoba, ktoś, komu może zaufać i przy kim może czuć się bezpiecznie. Jeżeli uzaję, że mogę się podjąć pracy z klientem, a klient uznaje, że może mi zaufać, wtedy rozpoczynamy proces. Ustalamy zasady współpracy, stały termin, dzień i godzinę. W procesie psychoterapii sesje odbywają się raz w tygodniu.
6Czy różni się psychoterapeuta od psychologa i psychiatry?
To różne zawody, z różnymi ścieżkami kształcenia, a osoby je wykonujące mają inne umiejętności i inne uprawnienia.

Psychoterapeuta - to osoba, która kilkuletnie szkolenie/szkołę psychoterapii, podczas których nauczyła się konkretnych metod i narzędzi pracy z ludźmi w procesie psychoterapeutycznym. Większość szkół psychoterapii dopuszcza do kształcenia absolwentów studiów psychologicznych, medycznych lub humanistycznych. Psychoterapeuta może specjalizować się w pracy w jednym nurcie, lub też może łaczyć metody pracy z różnych nurtów, zależnie od przygotowania zawodowego. Przygotowanie zawodowe psychoterapeuty obejmuje też jego własną psychoterapię oraz superwizję, czyli monitorowanie własnej pracy u bardziej doświadczonego terapeuty.

Psychiatra to lekarz, absolwent studiów medycznych, który uzyskał specjalizację z zakresu psychiatrii i po zdaniu egzaminu państwowego uzyskał tytuł specjalisty – psychiatry. Psychiara koncentruje się na diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń i chorób psychicznych. Może przepisywać leki, kierować do szpitala, zlecać badania medyczne, w tym neurologiczne. Może dawać zwolnienia lekarskie. Psychoterapeuta, ani psycholog nie maja takich uprawnień.

Psycholog to osoba, która ukończyła studia psychologiczne i uzyskała tytuł magistra psychologii. Psycholog ma wiedzę teoretyczną na temat różnych aspektów związanych z funkcjonowaniem człowieka: emocji, osobowości, różnic indywidualnych, temperamentu, inteligencji, zaburzeń, ale też społecznych, pracy i biznesu, a także w zakresie korzystania z testów psychologicznych. Znaczna liczba testów jest dostępna wyłącznie psychologom po okazaniu dyplomu magistra. Psychoterapeuta bez wykształcenia psychologicznego nie ma takiego uprawnienia.
Psycholog po ukończeniu wyłącznie studiów wyższych nie ma dość narzędzi, aby prowadzić procesy psychoterapeutyczne. Do tego potrzebuje specjalistycznego kształcenia podyplomowego. Psycholog może pracować w poradnictwie i wsparciu psychologicznym, ale nie w psychoterapii.
7Czym różni się konsultacja psychologiczna, wsparcie psychologiczne od psychoterapii?
Konsultacja psychologiczna, to najprostsza i najczęściej doraźna forma pomocy udzielana przez psychologa. To rozmowa, podczas której ustala się czy klient potrzebuje bardziej zaawansowanej formy wsparcia w formie psychoterapii lub konsultacji/pomocy psychiatrycznej. To czas, gdy klient może poruszyć ważny dla siebie temat i uzyskać fachową wskazówkę jakie jest możliwe dalsze postępowanie w danej kwestii.
8Czy terapeuta powie mi co mam zrobić?
Psychoterapeuta w procesie psychoterapeutycznym nie mówi klientowi co on ma robić, jakie podejmować decyzje i w jaki sposób je realizować. Proces terapii polega na tym, aby osoba sama odzyskała kontrolę nad swoim życiem i zbudowała w sobie poczucie sprawczości i odpowiedzialności za siebie, swoje emocje i swoje decyzje. Podczas procesu klient odzyskuje i wzmacnia zasoby niezbędne do doświadczania życia w radości, spokoju, w poczuciu bezpieczeństwa i poczuciu sprawczości. Krótko mówiąc, odzyskuje lub buduje kontrolę nad swoim życiem. To Twoje życie i to Ty jesteś ekspertem od swojego życia Nikt nie może wiedzieć lepiej od Ciebie, jakie masz potrzeby, co jest dla Ciebie ważne i właściwe. Jesli ktoś Ci mówi, że wie to lepiej od Ciebie, to uciekaj. Psychoterapeuta, tak jak każdy inny człowiek, jest ekspertem wyłącznie od swojego życia. Może się z Tobą ewentualnie podzielić swoim doświadczeniem, jeśli uzna, że moze to być dla Ciebie pomocne.
9Czy psychoterapeuta zapisuje leki?
Ani psycholog, ani psychoterapeuta, który nie ma ukończonych studiów medycznych nie przepisuje leków, bo nie ma do tego prawa. Do przepisywania medykamentów ma uprawnienia jedynie lekarz psychiatra. To on stosuje farmakoterapię, która może być elementem towarzyszącym procesowi psychoterapeutycznemu, ale go nie zastąpi. Leki pomagają funkcjonować, podnoszą nastrój, obniżają lub likwidują lęki, ale nie likwidują źródeł problemu. Czyli leczą na poziomie medycznym, ale nie na poziomie psychologicznym. Jeżeli w trakcie procesu psychoterapii, psychoterapeuta uzna, że warto na jakimś etapie, czasowo, włączyć leczenie farmakologiczne, to zaleci wizytę u psychiatry i się z nim skonsultuje w zakresie dalszego postępowania.
10Czy potrzebuje wstępnej konsultacji, gdy jestem zdecyowana/y na psychoterapię?
Tak. Konsultacja, to wstępne spotkanie z psychoterapeutą, którego celem jest dookreślenie obszaru pracy terapeutycznej. Sprawdzenie, czy temat, potrzeba z którą przychodzi klient jest w obszarze możliwości i specjalizacji psychoterapeuty. Masz też możliwość sprawdzić, jak czujesz się w obecności danego terapety i czy chcesz z nim pracować. To też okazja do omówienia możliwych form dalszego postępowania i sposobów pracy.
11Skąd mam wiedzieć, czy potrzebuję psychoterapii?
Masz prawo tego nie wiedzieć. Podczas pierwszych sesji konsultacyjnych możesz doświadczyć elementów pracy terapeutycznej, aby poczuć pierwsze efekty takiej pracy. Doświadczony psychoterapeuta może Ci też wskazać obszary, nad którymi warto pracować, ale czy tego potrzebujesz czy nie, to Twoja decyzja. Warto ją podjąć po kilku pierwszych sesjach. Warto też czytać historie osób, lub rozmawiać z osobami, które skorzystały z psychoterapii i dzielą się swoim doświadczeniem w procesie zmiany. To nie znaczy, że Twoja zmiana będzie taka sama i proces będzie taki sam. Możesz jednak dowiedieć się jak dużo mozna w życiu zmienić, dzięki czemu życie staje się radośniejsze i lżejsze, i możliwe jest spełnienie.
Jeśi masz ważne pytanie, a w tutaj nie ma odpowiedzi, napisz lub zadzwoń. Albo udzielę Ci odpowiediz, albo wskażę źródło informacji.

Doświadczenie terapeutyczne

Szkolenia w ramach 4-letniego Studium Neurolingwistycznej Psychoterapii - Polski Instytut NLP w Warszawie. m.in:

  • Systemowe techniki w pracy z diadami i rodzinami
  • Hipnoza i hipnoterapia
  • Zaawansowane techniki pracy psychoterapii: transowe i wykorzytsanie metaory.
  • Zintegrowane Pole NLP – zaawansowane techniki pracy w coachingu i psychoterapii: certyfikat uprawniający do stosowania w pracy zawodowej zaawansowanych technik NLP honorowany przez Europejskie Stowarzyszenie NLP.
  • Metody diagnozy w psychologii klinicznej
  • Diagnoza psychiatryczna i podstawy psychopatologii (DSM – IV, ICD 10)
  • Zaawansowane modele teoretyczne i metody NLP – opanowanie interwencji dotyczących poziomów przekonań, wartości, tożsamości i misji klienta
  • Psychoterapia grupowa
  • Psychoterapia osób z rozpoznaniem psychozy i innych głębokich zaburzeń
  • Interwencje kryzysowe
  • Praca z osobami po przeżytej traumie
  • Teorie psychopatologiczne (kliniczne) i metody leczenia w ujęciu wybranych kierunków psychoterapii Psychoanaliza ( behawioralno-poznawcza, Gestalt,Psychoterapia ericksonowska,Terapia systemowa
  • Terapia Ericksonowska: hipnoza ericksonowska w pracy terapeutycznej
  • Superwizja grupowa, indywidualna, praktyka w grupach
  • Etyka w psychoterapii i kontrakt

Szkolenia w ramach Rocznego Studium Systemowej Terapii Rodzin – Polski Instytut Ericksonowski

  • Strategiczna terapia rodzin - diagnoza zjawisk transowych
  • Ericksonowskie metody pracy z rodziną
  • Hipnoza w terapii rodzin
  • Genorgam klasyczny
  • Ericksonowski genogram przyszłości
  • Terapia Rodizny z dzieckiem przewlekle chorym
  • Praca terapeutyczna z rodziną pachworkową
  • Kontrakt w terapii rodzin
  • Superwizja w terapii rodzin

Dodatkowe kursy i szkolenia zawodowe

m.in. w tym ponad

600 godz

zakresu ustawień systemowych


(od 2006 r. - obecnie)

Rozbity dzban

- terapia osób wykorzystanych seksualnie - Polski Instytut Ericksonowski

Mindfulness a Hipnoza

- Polski Instytut Ericksonowski

Kurs Hipnozy

– Polski Instytut Ericksonowski

Mindfulness a Hipnoza

- Polski Instytut Ericksonowski

Żyjący i ich zmarli-depresja, lęk zdrowie

- praca z żałobą w hipnozie ericksonowskiej, dr Claude Virot

prof Joaquim Parra Marujo

- w ramach Kursu Ustawień systemowych i Hipnozy regresyjnej; podstawy psychoogii transpersonalnej - Wprowadzenie do hipnozy, sugestie hipnotyczne, Hipnoza regresyjna teoria i praktyka, Uwalnianie traum i emocji.

Roczny Kurs rozwojowo-szkoleniowy Ustawień Systemowych

w rozwoju osobistym i biznesie u Małgorzaty Rajchert-Lewandowskiej

dr Ilse Kutschera

- Ustawienia systemowe w leczeniu chorób somatycznych i zaburzeń rozwojowych

Wolfang Dreusser

- metoda ustawień systemowych, w związkach, relacjach, emocjach

Cladude Rosselet

- metoda ustawień systemowych organizacyjnych w biznesie

Gerhard Walper

- Ustawienia systemowe w ramach Szkoły Ustawień Systemowych - relacje, związki, choroby, emocje, praca, Instytut Ustawień Rodzinnych w Taunusie

Maria Senftleben Gudrich

– wykorzystanie metody ustawień systemowych w terapii rodzin

Bert Hellinger

– Frankfurt, metoda ustawień systemowych w rozwoju zawodowym i osobistym

Pomoc psychologiczna dla wolonatariuszek i pacjentów onkologiczych

– szkolenie psychologów współpracujących z Klubami Amazonek, Polska Federacja Amazonek w Poznaniu

Coline D’Aubret

- Trzy korzenie uwalniania systemowego – warsztat szkoleniowy. Coline D’Aubret - Prezydent Francuskiej Federacji Psycho-genealogii i Konstelacji Rodzinnych i Systemowych, członek Międzynarodowej Organizacji Ustawień Systemowych ISCA, współzałożycielka i wykładowca Uniwersytetu Samadeva, współzałożycielka Europejskiej Akademii Enneagrammy

Terapia Simontona; psychoterapia osób chorych na nowotwór

– warsztaty szkoleniowo-terapeutyczne prowadzone przez dr. Mariusza Wirgę - dyrektor medyczny Simonton’s Centre of Cancer w Kalifornii, Psychiatra Dyplomowany przez American Board of Psychiatry and Neurology, Dyrektor Medyczny Programu Onkologii Psychospołecznej w Todd Cancer Institute w Long Beach Memorial Medical Center, Simontonowski Instytut Zdrowia,

Psychologia Transpersonalna:

przekraczanie granicy egocentrycznej w ujęciu psychologii transpersonalnej , prowadzenie: Wojciech Eichelberger, Instytut Psychoimmunologii w Warszawie

Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach

- prowadzenie: Luis Alarcon Arias, dyrektor Centrum TSR w Warszawie

Pomoc w traumie i PTSD

– Europejskie Warsztaty nt. Stresu Traumatycznego, Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Berthold Gersons, profesor psychiatrii w Academical Medical Center of the Univeristy of Amsterdam

Coaching systemowy i organizacyjny w biznesie

- Cecilio de Rojo międzynarodowy trener certyfikowany przez INFOSION (International Forum for Constelations in Organizations) – 70 godz.

Warsztaty dla superwizorów Coachingu: Superwizja

- refleksyjne uczenie się w oparciu o Model 7 Perspektyw w superwizji coachingu - prowadzenie Anna Syrek-Kosowska - superwizor akredytowany przez Coaching Supervision Academy

Trener, jako moderator zmiany w organizacji biznesowej

- specjalistyczne szkolenie dla trenerów zaawansowanych - Grupa TROP - 90 godz.

Wykorzystanie głupoty

– doradztwo filozoficzne w biznesie, wiedza starożytnych mistrzów w wykorzystaniu w rozwoju osobistym i zawodowym. Prowadzenie – SWPS – 60 godz.